2012 Srpen

2012 Změna křestního jména I (matrikářka a ověření jména)

8. března 2018 v 20:05 | Gurí
Vše začalo v roce 2012 kdy jsem se rozhodla s prvními kroky. Již nešlo neustále odmítat realitu a předstírat něco jiného. Proto mými prvními kroky byl matriční úřad. Paní tam byla velmi nepříjemná. Ale i tak mi vyšla vstříc s knihou křestních jmen v níž jsme hledali jméno Gurí. Po chvilce mi sdělila že toto křestní jméno v této knize neexistuje a tak není možné toto jméno využít pro přejmenování. Nelenila jsem a ihned jsem se ptala kdo vlastně rozhoduje o jménech v této knize křestních jmen. Paní matrikářka nevěděla a tak jsme se podívali na autora této knihy. Jméno Miloslava Knapková jí nic neříkalo. Nevím zda to opravdu nevěděla ale pomohlo mi to. Na internetu po chvilce hledání jsem jí našla a ihned jí zavolala. Byla velmi vstřícná a ihned se mne zeptala jaké jméno chci ověřit pro přidání do seznamu křestních jmen v České republice. Jen mne upozornila na částku 1040Kč za toto ověření jména.

Myslela jsem si že to bude trvat dlouho. Ale byla jsem překvapená když mi za týden přišel doporučený dopis na částku 1040Kč. Už jsem věděla o co jde. Byla jsem šťastná že to šlo tak rychle. Druhý den jsem opět zamířila na matriční úřad. Paní matrikářka byla také překvapená, hlavně kvůli tomu že jsem se nenechala odbít. Měla na mne ale další úřední zbraň. Jde přeci o změnu křestního jména a musím si přeci počkat jestli si to ještě náhodou nerozmyslím. A tak mi stanovila čekací lhůtu celé čtyři roky. Byla jsem zaskočená a naštvaná. Ale nakonec přeci to nevzdám. Nechala jsem tomu tedy volný průběh a ony čtyři roky si počkala.


Podmínky změny jména a příjmení

I matriční úřad se musí řídit zákonem, jenž určuje podmínky možnosti změny křestného ojména a příjmení. Proto některá rozhodnutí matričního úřadu se nám nemusí líbit. Zákonem jsou dány podmínky které musí být při takovéto změně dodrženy. Sama jsem nevěděla jak to přesně je a proto jsem se nakonec musela poohlédnaut na některé paragrafy.


 
 

Reklama